1395© کلیه حقوق برای وب سایت دیدبان زندگی محفوظ است.

روز زمین ۲۰۱۷

توضیحات:

ترجمه‌ی محتوای ویدئوی “روز جهانی زمین ۲۰۱۷ – مسلمانان و تغییر اقلیم”:

سخنران اول – فضلون خالد، بنیانگذار IFEES:
پیام کلیدیِ این بیانیه‌ که دو یا سه روز پیش اعلام شد به حرکت واداشتن جامعه‌ی مسلمانِ سرتاسر جهان است. این بیانیه همچنین در نظر دارد تا آن‌ها را به تغییر سبک زندگی و آغاز فرایند آموزشی ترغیب نماید که هم در نسل حاضر و هم در نسل‌های آینده تأثیرگذار خواهد بود.

سخنران دوم – دکتر محمد اشماوی، مدیر عامل سازمان “امداد اسلامی جهانی، IRW”:
این بیانیه در نظر دارد تا به گوش جهان و سازمان ملل برساند که مسلمانان و اسلام بخش مهمی از راه حل مسئله‌ی تغییر اقلیم هستند.مسلمانان در نجات جهان و حفظ زمین برای فرزندان و نوادگان خود سهیم هستند. از ما در سازمان امداد اسلامی پرسیده می‌شود که چرا تا این حد به موضوع تغییر اقلیم علاقه‌مندیم. این سازمان، سازمانی بشردوستانه و بزرگ‌ترین نهاد ناسودبر مستقل مسلمان در جهان است. در ۴۰ کشور مشغول به فعالیت بوده و سالانه به ۱۰ میلیون نفر خدمت‌رسانی می‌کند. شغل ما نجات زندگی و بهبود آن است. اگر ما برای نجات زمین کاری نکنیم، دیگر، جایی برای زندگی بشر وجود نخواهد داشت.سازمان ملل متحد اعلام کرده است که سال جاری آخرین فرصتِ بشر برای نجات زمین است، در غیر اینصورت تغییرات اقلیمی جبران ناپذیر بوده و ما زمینی برای فرزندان و نوادگان خود بر جای خواهیم گذاشت که به مراتب اوضاع بدتری از زمین کنونی دارد. از این رو سازمان ملل متحد در ماه دسامبر کنفرانسی در شهر پاریس برگزار خواهد کرد. ما هم اکنون قصد داریم که در ماه آگوست نشستی در استانبول برگزار کنیم تا به گوش جهانیان برسانیم که ما مسلمانان با شماییم و بخش مهمی از حل این معضل هستیم. تمام جامعه‌ی ۱٫۷ میلیار نفری مسلمان و به ویژه سازمان امداد اسلامی به همه‌ی شما قول می‌دهیم که از هر کس دیگری بیش‌تر تلاش می‌کنیم. ما در ایجاد تغییرات تأثیرگذاریم و به حفظ و نجات زمین کمک خواهیم کرد.

سخنران سوم – ابراهیم رسول، بنیانگذار بنیاد “جهان برای همه”:
تغییر اقلیم احتمالاً فراگیرترین چالشی است که جهان با آن روبه روست و مسلمانان هم از این معضل مصون نیستند. ما مسلمانان ۲۵% از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهیم بنابراین باید به اصلاح رفتارمان بپردازیم. مهاجرت و فقر محرک اختلافات است. بنابراین، تنظیم یک بیانیه از سوی جامعه‌ی مسلمان به منظور ایجاد یک مبنا برای اصلاح رفتار و گفتگو با سایر ادیان و جوامع ضروری است. این کار همچنین کمک می‌کند تا اسلام به شیوه‌ای شفاف‌تر تبیین شود. اینکه در قرآن تمامی مطالبِ مربوط به تغییر اقلیم، محیط زیست و توسعه بیان شده است. این بیانیه شیوه‌ای دقیق برای فراخواندن مسلمانان به انجام اقدام است. من می‌خواهم با صدای بلندتر مسلمانان را به پیوستن به این مبارزه علیه تغییر اقلیم دعوت کنم. این واقعیتی جدید برای تمام مخلوقات جهان است.

سخنران چهارم – لطیفا بگوم، هماهنگ کننده‌ی کمپین‌های ترویجی جهانی IRW:
بیانیه‌ی تغییر اقلیم اسلامی گامی بزرگ در تمام جهان است که درباره‌ی تغییر اقلیم در حال روی دادن است. سازمان امداد اسلامی جهانی، مسلمانان سرتاسر جهان را فرامی‌خواند تا در این زمینه هر آنچه می‌توانند انجام دهند و همچنین اجتماعاتشان را به حرکت درآورده و اقدامی جدی نمایند. این سازمان مسلمانان را دعوت می‌کند تا به عنوان عضوی از کمپین جهانی، پیش از پاریس به حرکت درآیند. پیامبر اکرم که درود خدا بر او باد فرموده‌اند: خداوند زمین را سبز و زیبا  آفریده است و شما را به عنوان مباشران خود منسوب کرده است. از سراسر جهان به مسلمانان بپیوندید. چرا که ما رهبران جهان را به اقدامات جدی‌تر و تعهدات استوارتر دعوت می‌کنیم.

سخنران پنجم – فایرمن، عضو سازمان “دین سبز”:
بیش از یک میلیارد مسلمان در سرتاسر جهان از تغییر اقلیم رنج می‌برند. رهبران آنان باید بدانند که این افراد به عنوان خلیفه‌ی خداوند بر روی زمین نیازمند اقدامی جدی هستند. این بیانیه‌ی تغییر اقلیم از سوی اندیشمندان مسلمان در ایجاد اقدام جدی برای امت اسلامی تأثیرگذار خواهد بود. مردم ادیان دیگر نیز از برادران و خواهران مسلمان خود در جهت اجرای این اقدامات حمایت خواهند نمود. حمایت سازمان دین سبز از بیانیه‌ی تغییر اقلیم مسلمانان، به جهت برخورداری از جهانی بهتر صورت می‌گیرد.

سخنران ششم – مارتین کوپ، بنیاد جهانی لوترین LWF:
بنیاد جهانی لوترین بیانیه‌ی اسلامی و انتشار به موقع آن را که چند ماه پیش از کنفرانس سرنوشت‌ساز تغییر اقلیم انجام گرفته با آغوش باز می‌پذیرد. ما دعوت این بیانیه برای تحکیم همکاری بین ادیان جهت تغییرات اقلیمی را با کمال میل قبول می‌نماییم. در واقع ما در LWF مذهب را نه تنها به عنوان یک مانع نمی‌شناسیم بلکه آن را به عنوان زیربنایی برای جهانی پایدارتر، عادلانه تر و آرام‌تر باور داریم.

سخنران هفتم – رابی یوناتان، مدیر مرکز بین ادیان برای توسعه‌ی پایدار:
بحران محیط زیستی بحران معنوی است. این بحران نشان می‌دهد که ما به تکاملی معنوی از خودخواهی به نوع‌دوستی نیاز داریم.

سخنران هشتم – سارا جاوید، مدیر سمن “اقدام مسلمانان برای توسعه و محیط زیست، MADE”:
جوانان بیش‌تر از سایر افراد تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار خواهند گرفت. ما باید برای آینده‌ی خود و آینده‌ی جهان به پا خیزیم و خواستار تغییر باشیم.

منبع: وبسایت روز جهانی زمین
مترجم: سیده زینب مهدویان

امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید