1395© کلیه حقوق برای وب سایت دیدبان زندگی محفوظ است.

موته؛ زیستگاه بی نظیر آهوی ایرانی

تنوع زیستی، عنوانی جدید برای ایده‌هایی کهن است
تنوع زیستی به مجموعه تفاوت هایی گفته می شود که موجودات زنده را از هم متمایز می کند. تا اندازه‌ای می‌توان گفت که تنوع زیستی، عنوانی جدید برای ایده‌هایی کهن است. تنوع زیستی، زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد و بر حیات آن تاثیر مهمی می گذارد تا جایی که اگر تنوع زیستی به خطر بیفتد، زندگی انسان نیز دچار آسیب می شود. تنوع زیستی همچنین، تاثیر مستقیمی بر وضعیت آب و هوایی دارد. در این بین، ایران نیز به دلیل داشتن گونه های گوناگون جانوری و گیاهی از جمله کشورهایی است که از جایگاه مطلوب و قابل توجهی نسبت به سایر کشورها برخوردار است. هر چند بسیاری از کارشناسان، معتقدند که تنوع گونه ها در هر جایی که بیشتر باشد، تنوع زیستی نیز به مراتب بیشتر است و بقای جانوران هم بیشتر تامین می شود.  در همین باره، بهجت قریشی نژاد که مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست (طبیعت یاران) است به «اصفهان زیبا» می گوید: «ایران از تنوع زیستی بسیار خوبی در جهان برخوردار است، اما باید به این نکته توجه کرد که هر چقدر تنوع زیستی در زیستگاه های موجود، کمتر شود، زیستگاه نیز به مرور زمان دچار آسیب می شود. برای مثال، موقعی که پوشش گیاهی در بیابانی از بین برود، تنوع جانوری آن هم به مرور کم می شود و به طور کلی چرخه اکوسیستم دچار اختلال می شود. مثال دیگر اینکه موقعی که جنگل تراشی شود و جنگل ها از بین بروند، ببر بنگال هم از بین می رود.»اینگونه که قریشی نژاد در ادامه گفت و گو با «اصفهان زیبا» می گوید: «یکی از مهم ترین عواملی که باعث صدمه رساندن به تنوع زیستی می شود، انسان است. در قرن اخیر، عامل اصلی بسیاری از انقراض ها انسان بوده است. انسانی که زیستگاه ها را از بین برده و محدودشان کرده است. هنگامی که زیستگاه ها محدود شوند، جانوران دیگر برای ادامه حیات خود، فضایی ندارند و نمی توانند نسل آفرینی کنند. از سوی دیگر انسان ها با شکار نیز به این چرخه آسیب می رسانند. در ایران حدود ۱۰۰ سال از شکار آخرین شیر و همچنین، ببر مازندران می گذرد. این یکی از بارزترین مثال ها برای حیواناتی است که قرون اخیر از بین رفته اند.»  مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست (طبیعت یاران) در بخش دیگری از سخنانش، تصریح می کند: «در حال حاضر یوزپلنگ و خرس سیاه و بسیاری از پرندگان شکاری در معرض نابودی و خطر قرار گرفته اند. اکنون چیزی حدود ۴۰ هزار گونه شناسایی شده که از این تعداد، ۴۰ درصدشان در معرض یا انقراض هستند.»

وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری در اصفهان
اینگونه که او در ادامه می افزاید: «اصفهان نیز نسبت به شهرهای دیگر کشور از تنوع زیستی مطلوب و بسیار خوبی برخوردار است. با استناد به سرشماری که در سال ۹۵ از سوی سازمان محیط زیست، انجام شد، حدود ۱۳ هزار قوچ و میش، ۳۲ هزار علفخوار در مناطق تحت نظارت محیط زیست قرار دارند. همچنین اصفهان از نظر داشتن گونه آهو در منطقه موته نسبت به سایر مناطق دیگر بی نظیر است و یا تعداد گونه های قوچ و میش در سه منطقه قمشلو، کلاه قاضی و موته رقم قابل توجهی است. در مجموع اصفهان به دلیل داشتن گونه های متنوعی از خزندگان و پرندگان و … از  اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

    گونه های ریز  و کوچک را از یاد نبریم
مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست (طبیعت یاران) در بخش دیگری از اظهاراتش ادامه می دهد: «موقعی که از تنوع زیستی صحبت می شود، باید این موضوع را هم مورد توجه قرار داد که گونه های ریز و کوچک (مثل حشرات، بی مهرگان و … » نیز در این موضوع بسیار اهمیت دارند و به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند. آمارهایی که در حال حاضر از گونه های مختلف ارائه می شوند، شاید این گونه های کوچک و ریز را در نظر نگرفته است، چون در این صورت تعداد گونه ها بسیار بیشتر خواهد بود. اینگونه که قریشی نژاد در بخش دیگری از گفت و گو با اصفهان زیبا می گوید: «نادیده گرفتن موجودات ریز  و کوچک و نقش مهم آنها در اکوسیستم، باعث اختلال در این چرخه می شود. برای مثال، موقعی که سموم دفع آفاتی، بدون توجه به این موضوع، تولید می شوند، ممکن است میلیون ها حشره مفید دیگر را نیز از بین ببرند. زمانی در کشورهای آسیایی هزاران گونه برنج تولید می شد، اما امروزه به دلیل همین مواردی که ذکر شده، این میزان به ده ها گونه رسیده است.»

  اهمیت حفظ پوشش گیاهی مناطق
مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست( طبیعت یاران)  در ادامه به اهمیت حفظ زیستگاه ها و تنوع گیاهی آنها اشاره می کند و می گوید: «اگر پوشش گیاهی یک زیستگاه به خطر افتد، لطمه بسیار زیادی به تنوع زیستی زده می شود. برای مثال، موقعی که به سمت یکپارچه سازی حرکت کنیم و پوشش گیاهی منطقه را از بین ببریم به صدها حشره و جانور آسیب زده ایم. یکی دیگر از مسائلی که به حفظ تنوع زیستی کمک می کند، این است که انسان ها به تنوع غذایی توجه کنند و تنها از یک گونه غذایی استفاده نکنند.»

گروه محیط زیست

امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید